Home News Tony’s Ten: Week 9 Recap

Tony’s Ten: Week 9 Recap

375
0
Tony's Ten

So how did those games I was keeping on eye on in Week 9 turn out?

 

6A


  • A two for one in 1-6A. El Paso Franklin (5-2, 2-0) vs. El Paso Montwood (3-4,1-1) AND El Paso Pebble Hills (5-2, 2-0) vs. El Paso Americas (4-3, 1-1) – The two games should go a long way to defining the playoff picture in 1-6A.

El Paso Franklin 35, El Paso Montwood 27

El Paso Americas 39, El Paso Pebble Hills 21

Franklin is now in sole possession of first place at 3-0. Americas and Pebble Hills are tied for 2nd at 2-1. Montwood and Coronado are tied for 4th at 1-2.

 

  • Another two for one, this time in 2-6A. Midland Lee (6-1, 2-0) vs. Amarillo Tascosa (4-3, 1-1) AND Odessa Permian (5-2, 2-0) vs. Midland (3-4, 1-1) – The two games should go a long way to defining the playoff picture in 2-6A.

Amarillo Tascosa 49, Midland Lee 26

Odessa Permian 34, Midland 7

Odessa Permain is in sole possession for first place at 3-0. Midland Lee and Amarillo Tascosa are tied for 2nd at 2-1. Odessa and Midland are tied for 4th at 1-2.

 

  • And another two for one, this time in 7-6A. Cedar Hill (6-1, 3-1) vs. South Grand Prairie (4-3, 3-1) AND DeSoto (6-1, 3-1) vs. Mansfield Summit (4-2, 3-1) – With a five team log jam at 3-1 atop the district, these games should start thinning out the contenders.

Cedar Hill 22, South Grand Prairie 7

DeSoto 40, Mansfield Summit 21

Cedar Hill, Desoto, and Mansfield Lake Ridge are all tied for first place at 4-1. Mansfield Summit and South Grand Prairie are tied for 4th at 3-2.

 

  • Cy Ranch (7-0, 5-0) vs. Cy Woods (6-2, 5-1) – The winner of this game clinches a playoff berth and stays in contention for the 14-6A title.

Cy Ranch 45, Cy Woods 21

Cy Ranch clinches a playoff berth and plays Tomball Memorial in Week 11 in a game that will determine the district title as long as both teams win next week.

Cy Woods clinches a playoff berth if Cy Ranch beats Bryan in Week 10 or they themselves beat Bryan in Week 11.

 

  • Aldine Davis (5-2, 3-1) vs. Aldine Eisenhower (4-3, 3-1) – The winner of this game will have the inside track for 2nd playoff spot in 16-6A.

Eisenhower 24, Davis 14

Westfield leads the district at 5-0. Eisenhower is in sole possession of 2nd place at 4-1. Davis, and Nimitz are tied for 3rd at 3-2. Spring and DeKaney are tied for 5th at 2-3.

Davis needs a win against MacArthur next week as they play Westfield in Week 11.

 

  • Katy Taylor (5-3, 3-1) vs. Tompkins (7-1, 3-1) – The winner of this game will have the inside track for the 2nd playoff spot in 19-6A.

Tompkins 27, Taylor 24

Katy (clinched) sits alone atop the district at 4-0. Tompkins (clinched) is in 2nd at 4-1. Taylor currently sits alone at 3-2. They have the bye week this week and play Katy in Week 11, so they will likely finish 3-3. Seven Lakes and Cinco Ranch are currently tied for 4th at 2-2.

 

  • North Shore (7-0, 4-0) vs. West Brook (6-1, 4-0) – The winner of this game will likely win the 21-6A title.

North Shore 55, West Brook 7

The only way North Shore can lose the district title is to lose to Beaumont United and Channelview in Weeks 10 and 11.

North Shore is currently in 1st at 5-0. West Brook is now in 2nd at 4-1. CE King is in 3rd at 3-2. And 4 teams (Deer Park, Channelview, Beaumont United, La Porte) are currently tied for 4th at 2-3.

 

  • Atascocita (6-1, 5-0) vs. Summer Creek (5-2, 5-0) – The winner of this game will likely win the 22-6A title.

Astascocita 36, Summer Creek 35

Astascocita would have to lose to Pasadena and Humble in Weeks 10 and 11 to lose the district title.

Atascocita currently sits alone in 1st at 6-0. Summer Creek is alone in 2nd at 5-1. Kingwood is in 3rd at 5-2. South Houston sits alone in 4th at 4-2.

 

  • Buda Hays (7-0, 5-0) vs. Westlake (6-1, 5-0) – The winner of this game will likely win the 25-6A title.

Westlake 40, Bud Hays 14

Westlake sits alone atop the district at 6-0. Buda Hays and Lake Travis are tied for 2nd at 5-1. Bowie and Anderson are tied fourth at 4-2. Since no other teams can get to 4 wins, the four representatives from this district will come from these five teams.

 

  • La Joya (6-1, 3-1) vs. PSJA North (4-3, 3-1) – The winner of this game will be in sole possession of second place in 30-6A while the loser will have to battle to make the playoffs.

PSJA North 40, La Joya 14

PSJA is in first with a record of 5-0. PSJA North is in 2nd at 4-1. Mission, La Joya, and McAllen Memorial are all tied for 3rd at 3-1.

 

  • Brownsville Hanna (5-1, 2-0) vs. San Benito (4-3, 2-0) – The winner of this game will likely win the 32-6A title.

Hanna 30, San Benito 0

Hanna is now alone atop the district at 3-0. San Benito and Harlingen South are tied for 2nd at 2-1. Harlingen and Los Fresnos are tied for 3rd at 102.

 

5A

  • El Paso Eastwood (4-3, 2-0) vs. El Paso Chapin (3-4, 2-0) – The last two district unbeatens face off with the district 1-5AD2 title likely being decided.

Eastwood 42, Chapin 38

Eastwood is now alone in 1st at 3-0. Del Valle and Chapin are tied for 2nd at 2-1. Eastlake and El Dorado are tied for 4th at 1-2.

 

  • Lancaster (4-2, 4-0) vs. Mansfield Timberview (4-3, 3-1) – Lancaster needs this win to set up a week 10 face off with Highland Park for the district title. With both teams likely in the playoffs, this game will establish relative seeding between the two teams.

Lancaster 49, Timberview 14

Highland Park and Lancaster are tied for 1st at 5-0. Mansfield Legacy and Mansfield Timberview are tied for 3rd at 3-2.

 

  • Tyler (4-2, 3-0) vs. McKinney North (6-2, 3-1) – Tyler needs this win to set up a week 10 face off with Mesquite Poteet for the district title. With both teams likely in the playoffs, this game will establish relative seeding between the two teams.

Tyler 28, McKinney North 25

Mesquite Poteet and Tyler are tied for first at 4-0. Sherman is in 3rd at 3-1. McKinney North is in 4th at 3-2.

 

  • Lufkin (6-1, 4-0) vs. Magnolia West (6-1, 4-0) – With previous wins over College Station, Magnolia, and Tomball, a Lufkin win would all but clinch the district title for the Panthers. A Magnolia West win would make them the favorite to win the district title though they still have to play College Station in Week 11.

Lufkin 31, Magnolia West 7

Lufkin sits in 1st at 5-0. College Station and Magnolia West are tied for 2nd at 4-1. Tomball is in 4th at 3-2.

 

  • Port Arthur Memorial (6-1, 3-1) vs. Kingwood Park (4-3, 3-1) – These two teams are two of the three teams currently tied for 2nd place in 9-5AD1. The winner still needs to play the third team (Houston Austin) in either Week 10 or Week 11, but this game will go a long way to determining the ordering in this district.

Port Arthur Memorial 50, Kingwood Park 27

New Caney leads the district at 5-0. Port Arthur Memorial is in 2nd at 4-1. Porter, Kingwood Park, and Austin are tied for 3rd at 3-2.

 

  • Dripping Springs (6-1, 4-0) vs. Seguin (5-2, 4-0) – A Dripping Springs win will all but clinch the district 12-5AD1 title. A Sequin win would move them into sole possession of 1st place but they still need to play LBJ in Week 11.

Sequin 42, Dripping Springs 39, OT

Seguin sits alone in 1st at 5-0. LBJ and Dripping Springs are tied for 2nd at 4-1. Crockett is in 4th at 3-2.

 

  • San Antonio Southwest (6-1, 3-0) vs. San Antonio Harlandale (5-2, 2-1) – If Southwest wins this game, they become the prohibitive favorite to win 14-5AD1 needing a Week 10 win over Harlan to clinch the district title. If Harlandale wins, there could be a four-way tie for first place between these two teams, Harlan and Laredo Martin.

San Antonio Southwest 42, Harlandale 25

Southwest leads the district at 4-0. Harlan and Laredo Martin are tied for 2nd at 3-1. Harlandale and Eagle Pass Winn are tied for 4th 2-2.

  • Corpus Christi Veterans Memorial (7-0, 5-0) vs. Corpus Christi Miller (6-1, 4-1) – With a win in this game Veterans Memorial takes a two-game lead in 15-5AD1 with two games to play. A Miller win moves them into tie with Veterans Memorial for the district lead (and they obviously would hold the tie-breaker).

CC Veterans Memorial 48, CC Miller 42

Veterans Memorial is in a commanding lead for 1st at 6-0. Miller and Victoria West are tied for 2nd at 4-2. Victoria East is 4th at 4-3.

 

  • Mission Memorial (6-1, 6-0) vs. Brownsville Pace (6-1, 6-0) – The winner of this game likely wins the 16-5AD1 title.

Mission Memorial 48, Pace 35

Mission Memorial is in 1st at 7-0. Pace is in 2nd at 6-1. Brownsville Veterans Memorial and Palmview are tied for 3rd at 5-2.

 

  • Kerrville Tivy (6-1, 4-0) vs. Alamo Heights (6-1, 4-0) – Two of the teams remaining unbeaten in 14-5AD2 play face off this week. The winner of this game will likely play Medina Valley for the district title.

Tivy 64, Alamo Heights, 3OT

Tivy and Medina Valley are tied for first at 5-0. Alamo Heights is 3rd at 4-1. Boerne Champion is 4th at 3-2.

 

 

 

4A

  • Argyle (7-0, 3-0) vs. Melissa (5-2, 2-1) – An Argyle win all but clinches the 7-4AD1 title while a Melissa win creates a three way tie for first.

Argyle 58, Melissa 21

Argyle is in first at 4-0. Paris is 2nd at 4-1. Celina is 3rd at 3-2. Melissa is 4th at 2-2.

 

  • Midlothian Heritage (6-1, 2-0) vs. Crandall (5-1, 2-0) – The winner of this game will likely win the 9-4AD1 district title.

Midlothian Heritage 55, Crandall 17

Heritage is in first at 3-0. Crandall and Athens are tied for 2nd at 2-1. Waxahachie Life an Mabank are tied for 4th at 1-2.

 

  • Gonzales (4-4, 2-0) vs. La Vernia (7-0, 1-1) – The winner of this game likely plays Boerne for the district title.

La Vernia 43, Gonzales 10

La Vernia and Boerne are tied for 1st at 2-0. Gonzales is in 3rd at 2-1. Pleasanton and Beeville Jones are winless in district play.

 

  • La Feria (7-1, 2-0) vs. La Grulla (3-4, 1-0) – The winner of the game likely wins the 16-4AD1 title.

La Feria 49, La Grulla 21

La Feria is in 1st at 3-0. Zapata is 2nd at 2-1. La Grulla is in 3rd at 1-1. King and Hidalgo are tied for 4th at 0-2.

 

  • Greenwood (6-2, 4-0) vs. Fort Stockton (6-1, 2-1) – With a win, Greenwood clinches the 1-4AD2 title. A Fort Stockton win likely creates a three-way tie for first.

Greenwood 28, Fort Stockton 6

Greenwood is in 1st at 5-0. Snyder holds down 2nd at 3-1. Fort Stockton, Monahans, and Lamesa are tied for 3rd at 2-2.

 

  • A two for one in 3-4AD2. Bridgeport (5-2, 1-1) vs. Vernon (2-5, 1-1) AND Iowa Park (2-5, 1-1) vs. Aubrey (2-5, 1-1) – These four teams are currently tied for second in district behind Graham. The two winners move into a tied for 2nd and the two losers will be in a tie for fourth.

Vernon 44, Bridgeport 40

Iowa park 42, Aubrey 35

Graham is in 1st at 3-0. Iowa Park and Vernon are tied for 2nd at 2-1. Bridgeport and Aubrey are tied for 4th at 1-2.

 

  • Pleasant Grove (6-2, 2-0) vs. Liberty Eylau (2-5, 1-0) – With a win Pleasant Grove clinches the 6-4AD2 title. A Liberty-Eylau win wouldn’t clinch the title but would make them the clear favorite to win district.

Pleasant Grove 35, Liberty-Eylau 28

Pleasant Grove is 1st at 3-0. Pittsburg and Liberty-Eylau are tied for 2nd at 1-1. Gilmer sits in 4th at 1-2.

 

  • A two for one in 14-4AD2. Devine (3-4, 1-1) vs. Pearsall (3-4, 1-1) AND Hondo (3-4, 1-1) vs. Carrizo Springs (2-5, 1-1) – These four teams are currently tied for second in district behind Crystal City. The two winners move into a tied for 2nd and the two losers will be in a tie for fourth.

Devine 21, Pearsall 6

Hondo 38, Carrizo Springs 7

Crystal City leads the district at 3-0. Devine and Hondo are tied for 2nd at 2-1. Pearsall and Carrizo Springs are tied for 4th at 1-2.

 

  • Ingleside (4-3, 2-0) vs. Rockport Fulton (3-4, 2-0) – The winner becomes the clear favorite for the 15-4AD2 crown.

Rockport-Fulton 32, Ingleside 7

Rockport-Fulton leads the district at 3-0. Orange Grove and Ingleside are tied for 2nd at 2-1. West Oso and Sinton are tied for 4th at 1-2.

 

  • Raymondville (6-1, 1-0) vs. Port Isabel (4-3, 1-0) – The winner becomes the clear favorite for the 16-4A2 title.

Raymondville 48, Port Isabel 0

Raymondville leads the district at 2-0. Rio Hondo and Port Isabel are tied for 2nd. Progreso is 4th at 0-2.

 

 

 

3A

  • Brownfield (5-2, 0-0) vs. Denver City (4-3, 0-0) – The two favorites for the 1-3AD1 title meet in Week 1.

Denver City 3, Brownfield 0

Denver City and Kermit are tied for 1st at 1-0. Brownfield and Tornillo are tied for 3rd at 0-1.

 

  • Shallowater (7-0, 2-0) vs. Bushland (5-2, 2-0) – The winner will likely win the 2-3AD1 title.

Shallowater 54, Bushland 35

Shallowater is alone in 1st at 3-0. Slaton and Bushland are tied for 2nd at 2-1. Littlefield and Muleshoe are tied for 4th at 1-2.

 

  • Eastland (6-1, 2-0) vs. Wall (4-2, 2-0) – The winner will likely win the 3-3AD1 title.

Wall 41, Eastland 21

Wall leads the district at 3-0. Jim Ned and Eastland are tied for 2nd at 2-1. Breckenridge and Clyde are tied for 4th at 1-2.

 

  • Atlanta (4-4, 4-0) vs. Jefferson (7-0, 3-0) – The winner will likely win the 7-3AD1 title.

Jefferson 56, Atlanta 21

Jefferson leads the district at 4-0. Atlanta is 2nd at 4-1. Mount Vernon and Hooks are tied for 3rd at 2-2.

 

  • East Chambers (6-1, 3-1) vs. Buna (6-1, 3-1) – The winner will likely finish second in 12-3AD1.

East Chambers 42, Buna 20

Woodville leads the district at 5-0. East Chambers and Hardin are tied for 2nd at 4-1. Buna is 4th at 3-2.

 

  • Colorado City (7-0, 2-0) vs. Abernathy (6-1, 2-0) – The winner will likely win the 2-3AD2 title.

Abernathy 40, Colorado City 0

Abernathy leads the district at 3-0. Colorado City and Idalou are tied for 2nd at 201. Coahoma and Lubbock Roosevelt are tied for 4th at 1-2.

 

  • Paul Pewitt (6-1, 3-1) vs. Elysian Fields (4-3, 3-1) – The winner will likely finish second in 11-3AD2.

Pewitt 29, Elysian Fields 28

Waskom is in 1st at 5-0. Pewitt is in 2nd at 4-1. Daingerfield, Elysian Fields, and New Diana are tied for 3rd at 3-2.

 

  • Corrigan-Camden (6-1, 2-0) vs. Anderson-Shiro (5-1, 2-0) – The winner will likely face Newton for the 12-3AD2 title.

Corrigan-Camden 27, Anderson-Shiro 0

Newton and Corrigan-Camden are tied for 1st at 3-0. Anderson-Shiro is 3rd at 2-1. Hemphill is 4th at 1-2.

 

  • Palmer (4-2, 2-2) vs. Scurry-Rosser (3-3, 2-2) – The winner will likely move into 3rd place in district while the loser may move into a three-way tie for fourth.

Palmer 39, Scurry-Rosser 0

Buffalo and Edgewood are tied for 1st at 5-0. Palmer is 3rd at 3-2. Mildred, Scurry-Rosser, and Rice are tied for 4th at 2-3.

 

  • Grand Saline (5-1, 3-1) vs. Winona (5-2, 3-1) – The winner will likely move into a tie for 2nd place in district while the loser will likely move into 4th

Grand Saline 33, Winona 6

Harmony leads the district at 5-0. Grand Saline and Troup are tied for 2nd at 4-1. Winona is 4th at 3-2.

 

 

2A

  • Sundown (6-1, 2-0) vs. Post (4-3, 2-0) – The winner will likely face New Deal for the 2-2AD1 title.

Sundown 42, Post 7

New Deal and Sundown are tied for 1st at 3-0. Post is 3rd at 2-1. Floydada is 4th at 1-2.

 

  • Stamford (7-1, 2-0) vs. Hawley (6-1, 1-0) – The winner will likely win the 3-2AD1 title.

Hawley 56, Stamford 42

Hawley leads the district at 2-0. Stamford is 2nd at 2-1. Ozona is 3rd at 1-1. Winters is 4th at 1-2.

 

  • DeLeon (4-3, 2-0) vs. Crawford (4-3, 2-0) – The winner will likely face San Saba for the 7-2AD1 title.

DeLeon 30, Crawford 14

San Saba and DeLeon are tied for 1st at 3-0. Crawford is 3rd at 2-1. Hico is 4th at 1-2.

 

  • Riesel (5-2, 2-1) vs. Axtell (5-2, 2-1) – The winner will move into sole possession of 2nd in 8-4AD1.

Riesel 33, Axtell 14

Bosqueville leads the district at 4-0. Riesel is in 2nd at 3-1. Bruceville-Eddy and Italy are tied for 3rd at 3-2.

 

  • Cushing (5-1, 1-1 vs. Alto (4-3, 1-1) – Two of the four teams currently tied for second place face off. The winner will likely move into a two-team tie for 2nd place and the loser will likely move into a two-team tie for 4th

Alto 27, Cushing 8

Price Carlisle leads the district at 3-0. Alto and Big Sandy are tied for 2nd at 2-1. Union Grove and Cushing are tied for 4th at 1-2.

 

  • Garrison (6-2, 4-0) vs. Tenaha (6-1, 3-0) – A Garrison win clinches the district title for the Bulldogs. A Tenaha win doesn’t clinch the district title but they only need to win one additional game to clinch.

Garrison 49, Tenaha 42

Garrison leads the district at 5-0. Tenaha is 2nd at 3-1. Joaquin and Linden-Kildare are tied for 3rd at 2-2.

 

  • Ralls (6-1, 2-0) vs. Tahoka (4-3, 2-0) – The winner will likely win the 4-2AD2 title.

Ralls 42, Tahoka 35

Ralls leads the district at 3-0. Tahoka and Smyer are tied for 2nd at 2-1. Crosbyton and New Home are tied for 4th at 1-2.

 

  • Santo (7-0, 2-0) vs. Windthorst (4-3, 2-0) – The winner will likely win the 6-2AD2 title.

Windthorst 33, Santo 26

Windthorst leads the district at 3-0. Santo and Electra are tied for 2nd at 2-1. Archer City and Ranger are tied for 4th at 1-2.

 

  • Cross Plains (6-1, 2-0) vs. Albany (2-5, 2-0) – The winner will likely face Hamlin for the district title.

Albany 18, Cross Plains 10

Hamlin and Albany are tied for 1st at 3-0. Cross Plains is 3rd at 2-1. Haskell is 4th at 1-2.

 

  • Falls City (7-0, 2-0) vs. Charlotte (7-0, 2-0) – The winner will likely win the 15-2AD2 title.

Falls City 50, Charlotte 7

Falls City leads the district at 3-0. Charlotte and La Pryor are tied for 2nd at 2-1. Pettus and Runge are tied for 4th at 1-2.

 

 

 

1A

  • McLean (7-0, 0-0) vs. White Deer (6-1, 0-0) – The two favorites to win 1-1AD1 face off in the first week of district play.

McLean 56, White Deer 18

 

  • Borden County (6-2, 2-0) vs. Klondike (6-1, 1-0) – The winner of this game will likely face off with Grady for the 6-1AD1 title.

Borden County 48, Klondike 0

 

  • Sterling City (8-0, 2-0) vs. Highland (6-1, 1-0) – The winner of this game will likely face off with Garden City for the 8-1AD1 title.

Sterling City 52, Highland 36

 

  • Blum (6-2, 2-0) vs. Gholson (7-0, 1-0) – The winner of this game will likely win the 10-1AD1 title.

Blum 54, Gholson 8

 

  • Union Hill (7-1, 1-0) vs. High Island (3-5, 1-0) – The winner of this game will likely win the 12-1AD1 title.

Union Hill 52, High Island 7

 

  • Evant (5-2, 0-0) vs. Zephyr (5-2, 0-0) – The winner of this game will likely face off with Jonesboro for the 15-1AD1 title.

Zephyr 94, Evant 48

 

  • Leakey (6-1, 0-0) vs. Nueces Canyon (5-1, 0-0) – The winner of this game will likely win the 16-1AD1 title.

Leakey 44, Nueces Canyon 40

 

  • Sierra Blanca (5-1, 2-0) vs. Grandfalls-Royalty (5-2, 1-0) – The winner of this game will likely face Buena Vista for the 5-1AD2 crown.

Grandfalls-Royalty 79, Sirra Blanca 53

 

  • Lueders-Avoca (3-4, 0-0) vs. Guthrie (0-2, 0-0) – The winner of this game will likely face off with Jayton for the 7-1AD2 title.

Cancelled – Looks like the schedule was rearranged and this game was cancelled.

 

  • Throckmorton (4-2, 0-0) vs. Benjamin (2-3, 0-0) – The winner of this game will likely win the 8-1AD2 title.

Throckmorton 51, Benjamin 0

 

 

 

Private 11-man

  • Nolan Catholic (6-1, 1-0) vs. Midland Christian (7-1, 1-1)

Nolan Catholic 42, Midland Christian 13

 

  • Plano Prestonwood (7-0, 1-0) vs. Dallas Parish Episcopal (6-1, 1-1)

Prestonwood 42, Dallas Parish 24

 

  • Cedar Hill Trinity (7-0, 2-0) vs. Dallas Christian (7-0, 2-0)

Dallas Christian 62, Cedar Hill Trinity 54

 

  • Brentwood Christian (7-0, 1-0) vs. Austin Regents (6-1, 1-0)

Regents 34, Brentwood 7

 

  • Houston Second Baptist (6-1, 2-0) vs. Cypress Community Christian (6-1, 2-0)

Second Baptist 38, Cypress Community 10

 

  • Houston ProVision Academy (4-2, 2-0) vs. Tomball Christian Homeschool (4-2, 0-0)

Tomball Christian Homeschool 28, Houston ProVision Academy 26

 

  • Fort Worth Christian (3-3, 1-0) vs. Frisco Legacy Christian (4-3, 1-1)

Fort Worth Christian 41, Frisco Legacy Christian 13

 

  • Tyler Grace Community (4-3, 1-1) vs. Bishop T.K. Gorman (4-3, 0-2)

Tyler Grace Community 30, Bishop T.K. Gorman 28

 

  • Flower Mound Coram Deo (7-0, 2-0) vs. Lubbock Trinity (3-3, 1-1)

Flower Mound Coram Deo 21, Lubbock Trinity 7

 

  • Arlington Grace (5-2, 2-0) vs. Colleyville Covenant Christian (3-3, 1-0)

Arlington Grace 28, Colleyville Covenant 14

 

 

 

 

Private 6-man

  • Dallas Lutheran (5-1, 3-0) vs. Amarillo San Jacinto Christian (4-3, 1-2)

Dallas Lutheran 62, Amarillo San Jacinto Christian 54

 

  • Dallas Lakehill (4-2) vs. Waco Methodist Children’s Home (4-4)

Dallas Lakehill Prep 60, Waco Methodist Chidren’s 14

 

  • Sugar Land Logos Prep (5-1, 2-0) vs. Houston Emery-Weiner (6-1, 1-1)

Emery-Weiner 77, Logos Prep 32

 

  • Watauga Harvest Christian (4-2, 1-0) vs. Longview Christian Heritage (5-3, 1-1)

Watauga Harvest 60, Longview Christian 14

 

  • Conroe Covenant (3-2, 3-0) vs. Bryan Allen Academy (5-2, 2-0)

Bryan Allen Academy 56, Conroe Covenant 47

 

  • Westlake Academy (4-2, 0-1) vs. Decatur Victory Christian (3-3, 0-1)

Westlake Academy 48, Decatur Victory 18

 

  • Lakeland Christian (3-2, 2-0) vs. McKinney The Cornerstone (4-0, 0-0)

Lakeland Christian 60, McKinney the Cornerstone 47

 

  • Bastrop Tribe Consolidated (6-1) vs. Austin NYOS Charter School (6-2)

Bastrop Tribe 76, NYOS Charter 26

 

  • Gainesville State School (4-2, 3-1) vs. Lucas Christian Academy (3-4)

Gainesville State School 56, Lucas Christian 22

 

  • Austin Veritas Academy (5-3, 2-0) vs. Round Rock Concordia (3-4, 0-2)

Austin Veritas 62, Round Rock Concordia 14

 

 

 

Previous article210 Preps San Antonio Player of the Week
Next articleGallery: Shadow Creek remains unbeaten, edges Foster 35-34
Simply put I am a fan of Texas high school football. I attend as many high school football games as I can - 82 games in 2017, 86 games in 2018, 76 games in 2019. I also have some limited computer skills and I use those to provide information to the #txhsfb community. I am always looking for new ways to provide information to the #txhsfb community. If you have ideas and suggestions, tag or DM me on Twitter.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − five =