Home News Round 3 Playoff Information for UIL and TAPPS

Round 3 Playoff Information for UIL and TAPPS

461
0

Will be updating as information becomes available.


6AD1
Region 1
Euless Trinity vs Allen
Sat, 11/27, 2:00 PM, Eagle Stadium, Allen
 
Southlake Carroll vs Lewisville
Sat, 11/27, 2:00 PM, Echols Field, Coppell
 

Region 2
Duncanville vs Spring
Sat, 11/27, 07:00 PM, Ford Center, Frisco
 
DeSoto vs Westfield
Sat, 11/27, 04:00 PM, Alamodome, San Antonio
 

Region 3
Tompkins vs North Shore
Fri, 11/26, 01:00 PM, Galena Park ISD Stadium, Houston
 
Ridge Point vs Atascocita
Fri, 11/26, 07:00 PM, TDECU Stadium, Houston
 

Region 4
Austin Bowie vs San Antonio Brennan
Fri, 11/26, 7:00 PM, Cougar Stadium, New Braunfels
 
Lake Travis vs Laredo United South
Fri, 11/26, 02:00 PM, Alamo Stadium, San Antonio

 

 


6AD2
Region 1
Byron Nelson vs Denton Guyer
Sat, 11/27, 02:30 PM, Ford Center, Frisco
 
El Paso Eastwood vs Prosper
Sat, 11/27, 01:00 PM, Lowrey Field, Lubbock
 

Region 2
Cedar Hill vs Bridgeland
Sat, 11/27, 2:00 PM, Waco ISD Stadium, Waco
 
Rockwall-Heath vs Tomball
Sat, 11/27, 08:00 PM, Alamodome, San Antonio
 

Region 3
Katy vs C.E. King
Fri, 11/26, 12:00 PM, Legacy Stadium, Katy
 
Cinco Ranch vs Summer Creek
Sat, 11/27, 01:00 PM, TDECU Stadium, Houston
 

Region 4
Vandegrift or Edinburg Vela
Fri, 11/26, 4:00 PM, Cabaniss Stadium, Corpus Christi
 
Westlake vs PSJA North
Fri, 11/26, 04:00 PM, Alamodome, San Antonio

 

 


5AD1
Region 1
Mansfield Summit vs Midlothian
Fri, 11/26, 07:00 PM, Gopher Bowl, Grand Prairie
 
Amarillo Tascosa vs Colleyville Heritage
Sat, 11/27, 3:00 PM, Memorial Stadium, Wichita Falls
 

Region 2
Denton Ryan vs Longview
Fri, 11/26, 3pm, Memorial Stadium, Mesquite
 
Frisco Wakeland vs College Station
Fri, 11/26, 2:00 PM, Tiger Stadium Corsicana
 

Region 3
Cedar Park vs Paetow
Fri, 11/26, 01:00 PM, Waller ISD Stadium, Waller
 
Manvel vs Hightower
Fri, 11/26, 07:00 PM, Hall Stadium, Missouri City
 

Region 4
Flour Bluff vs Gregory-Portland
Fri, 11/26, 8:00 PM, Alamodome, San Antonio
 
CC Veterans Memorial vs McAllen Memorial
Fri, 11.26, 3:00 PM, Bucaneer Stadium, Corpus Christi

 


5AD2
Region 1
Canutillo vs WF Rider
Fri, 11/26, 4:00 PM, Grande Communications Stadium, Midland
 
Lubbock-Cooper vs Grapevine
Fri, 11/26, 04:30 PM, Anthony Field, Abilene
 

Region 2
Aledo vs South Oak Cliff
Fri, 11/26, 02:00 PM, Newsom Stadium, Mansfield
 
Lucas Lovejoy vs Mansfield Timberview
Fri, 11/26, 7:00 PM, Ford Center, Frisco
 

Region 3
Texas High vs Port Neches-Groves
Fri, 11/26, 06:00 PM, Turpin stadium, Natchitoches, La
 
A&M Consolidated vs Crosby
Fri, 11/26, 7:00 PM, Cy Fair FCU Stadium, Cypress
 

Region 4
Lander Rouse vs Liberty Hill
Fri, 11/26, 7:00 PM, The Pfield, Pfulgerville
 
Alamo Heights vs Marble Falls
Fri, 11/26, 07:00 PM, Tiger Stadium, Dripping Springs

 


4AD1
Region 1
El Paso Riverside vs Springtown
Sat, 11/27, 4:00 PM, Grande Communications Stadium, Midland

 Dumas vs WF Hirschi
Fri, 11/26, 3:00 PM, Sherwood Memorial, Plainview
 

Region 2
Stephenville vs Argyle
Fri, 11/26, 07:00 PM, Newsom Stadium, Mansfield
 
Melissa vs Waco La Vega
Fri, 11/26, 7:00 PM, McKinney ISD Stadium, McKinney
 

Region 3
Kilgore vs Chapel Hill
Fri, 11/26, 8:00 PM, Rose Stadium, Tyler
 
Little Cypress Mauriceville vs El Campo
Fri, 11/26, 07:00 PM, Woodforest Bank Stadium, Shenandoah
 

Region 4
Austin LBJ vs Boerne
Sat, 11/27, 12:00 PM, Alamodome, San Antonio
 
Fredericksburg vs Pleasanton
Fri, 11/26, 07:00 PM, Farris Stadium, San Antonio

 


4AD2 
Region 1
Aubrey vs Monahans
Fri, 11/26, 12:30 PM, Sandifer Stadium, Abilene
 
Snyder vs Celina
Fri, 11/26, 02:00 PM, Ram Stadium, Mineral Wells
 

Region 2
Pleasant Grove vs Quinlan Ford
Fri, 11/26, 1:00 PM, Parker Field, Mount Vernon
 
Van vs Gilmer
Fri, 11/26, 02:00 PM, Rose Stadium, Tyler
 

Region 3
China Spring vs Carthage
Fri, 11/26, 05:00 PM, Children’s Health Stadium, Prosper
 
West Orange-Stark vs Bellville
Fri, 11/26, 6:00 PM, Randall Reed Stadium, Porter
 

Region 4
Cuero vs Wimberley
Fri, 11/26, 12:00 PM, Alamodome, San Antonio
 
Geronimo Navarro vs Sinton
Fri, 11/26, 7:30 PM, Bobcat Stadium, San Marcos

 


3AD1
Region 1
Shallowater vs Whitesboro
Fri, 11/26, 01:00 PM, Anthony Field, Abilene
 
Jim Ned vs Brock
Fri, 11/26, 02:00 PM, Wood Stadium, Brownwood
 

Region 2
Mount Vernon vs Gladewater
Fri, 11/26, 07:00 PM, Prim Stadium, Sulphur Springs
 
West vs Malakoff
Fri, 11/26, 02:00 PM, Hanby Stadium, Mesquite
 

Region 3
Diboll vs Little River Academy
Fri, 11/26, 06:00 PM, Cougar Stadium, College Station
 
Lorena vs Columbus
Fri, 11/26. 1:30 PM, Bobcat Stadium, San Marcos
 

Region 4
San Diego vs Vanderbilt Industrial
Fri, 11/26, 07:00 PM, Heroes Stadium, San Antonio
 
Edna vs Lago Vista
Fri, 11/26, 1:00 PM, Matador Stadium, Sequin

 


3AD2
Region 1
Abernathy vs Canadian
Fri, 11/26, 2:00 PM, Bivins Stadium, Amarillo
 
Brady vs Lubbock Roosevelt
Fri, 11/26, 7:00 PM, Mustang Bowl, Sweetwater

 

Region 2
Bells vs Holiday
Fri, 11/26, 03:00 PM, Collins Stadium, Denton
 
Dublin vs Gunter
Fri, 11/26, 02:00 PM, Pennington Field, Bedford
 

Region 3
West Rusk vs Daingerfield
Thu, 11/25, 6:00 PM, Lobo Stadium, Longview
 
Waskom vs Newton
Fri, 11/26, 7:00 PM, Dragon Stadium, Nacogdoches
 

Region 4
Franklin vs Riesel
Fri, 11/26, 7:30 PM, Tiger Field, Belton
 
Poth vs Tidehaven
Fri, 11/26, 7:30 PM, Gobbler Stadium, Cuero

 


2AD1 
Region 1
Cisco vs New Deal
Fri, 11/26, 02:00 PM, Wolf Stadium, Colorado City
 
Hawley vs Coleman
Fri, 11/26, 6:00 PM, Sandifer Stadium, Abilene
 

Region 2
Marlin vs Tolar
Fri, 11/26, 07:00 PM, Head Stadium, Alvarado
 
Crawford vs Italy
Fri, 11/26, 02:00 PM, Head Stadium, Alvarado
 

Region 3
Beckville vs Timpson
Fri, 11/26, 7:00 PM, Bryce Stadium, Nacogdoches
 
Centerville vs Holland
Fri, 11/26, 07:00 PM, Green Stadium, Bryan
 

Region 4
Shiner vs Schulenburg
Fri, 11/26, 7:00 PM, Brahmas Memorial, Hallettsville
 
Refugio vs Ganado
Fri, 11/26, 06:30 PM, Sandcrab Stadium, Port Lavca

 


2AD2 
Region 1
Wellington vs Gruver
Fri, 11/26, 04:00 PM, Happy Bank Stadium, Canyon
 
Stratford vs Wink
Fri, 11/26, 03:00 PM, Lowrey Field, Lubbock
 

Region 2
Santo vs Windthorst
Fri, 11/26, 01:00 PM, Newton Field, Graham
 
Muenster vs Albany
Fri, 11/26, 02:00 PM, Porcupine Stadium, Springtown
 

Region 3
Wortham vs Mart
Fri, 11/26, 02:00 PM, Blackcat Field, Mexia
 
Chilton vs Bremond
Fri, 11/26, 6:00 PM, Waco ISD Stadium, Waco
 

Region 4
Granger vs Burton
Fri, 11/26, 7:00 PM, Wildcat Stadium, Elgin
 
Eldorado vs Falls City
Fri, 11/26, 7:00 PM, Gupton Stadium, Cedar Park

 


1AD1 
Region 1
Turkey Valley vs Happy
Fri, 11/26, 6:00 PM, Bobcat Stadium, Dimmitt
 

Region 2
Sterling City vs Westbrook
Fri, 11/26, 7:30 PM, Wolf Stadium, Colorado City
 

Region 3
Coolidge vs Abbott
Fri, 11/26, 5:30 PM, Blackcat Stadium, Mexia
 

Region 4
May vs Water Valley
Sat, 11/27, 6:00 PM, Griffith Stadium, Robert Lee

 


1AD2
Region 1
Anton vs Klondike
Fri, 11/26, 5:30 PM, Tiger Stadium, Slaton
 

Region 2
Motley County vs Jayton
Fri, 11/26, 06:00 PM, Reddell Field, Idalou
 

Region 3
Strawn vs Gordon
Fri, 11/26, 6:00 PM, Buckaroo Stadium, Breckenridge
 

Region 4
Oakwood vs Richland Springs
Fri, 11/26, 6:00 PM, Tiger Stadium, Hico

 


TAPPS 11-Man D1
State Semifinals
Dallas Parish Episcopal vs Dallas Bishop Lynch
Sat, 11/27, 6:00 PM, Roffino Stadium, Dallas
 
Midland Christian or Central Catholic
Sat, 11/27, 6:00 PM, Wood Stadium, Brownwood
 
 


TAPPS 11-Man D2
State Semifinals
Fort Worth Southwest Christian vs Dallas Christian
Sat, 11/27, 7:00 PM, Memorial Stadium, Mesquite
 
Houston Second Baptist vs Fort Bend Christian
Sat, 11/27, 7:30 PM, Rice Stadium, Houston

 


TAPPS 11-Man D3
State Semifinals
Lubbock Christian vs Lubbock Trinity Christian
Sat, 11/27, 2:00 PM, Peoples Bank Stadium, Wolfforth
 
Cypress Christian vs Bay Area League City
Fri, 11/26, 7:00 PM, Delmar Stadium, Houston

 


TAPPS 11-Man D4
State Semifinals
Muenster Sacred Heart vs Weatherford Christian
Fri, 11/26, 6:00 PM, Bull Memorial, Bridgeport
 
Shiner St. Paul vs Hallettsville Sacred Heart
Fri, 11/26, 7:00 PM, Bulldog Stadium, Flatonia

 


TAPPS 6-Man D1
State Semifinals
San Marcos Academy vs Austin Veritas Academy
Fri, 11/26, 1:00 PM, Baker Field, Bryan
 
Texas School for the Deaf vs Emery-Weiner
TBD, TBD, TBD, TBD, TBD

 

 


TAPPS 6-Man D2
State Semifinals
Lucas Christian vs Waco Live Oak
Fri, 11/26, 6:00 PM, Keene High School, Kenne
 
Marble Falls Faith vs Conroe Covenant
Fri, 11/26, 6:00 PM, Baker Field, Bryan

 


TAPPS 6-Man D3
State Semifinals
Lubbock Kingdom Prep vs FW Covenant
Fri, 11/26, 8:00 PM, Anthony Field, Abilene
 
Bulverde Bracken vs Fredericksburg Heritage
Fri, 11/26, 6:00 PM, San Antonio Christian School, San Antonio

 

Previous articleWhich Teams are Most Likely to Get to Super Bowl LVI
Next article2nd Round Picks
Simply put I am a fan of Texas high school football. I attend as many high school football games as I can - 82 games in 2017, 86 games in 2018, 76 games in 2019. I also have some limited computer skills and I use those to provide information to the #txhsfb community. I am always looking for new ways to provide information to the #txhsfb community. If you have ideas and suggestions, tag or DM me on Twitter.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

two − one =